גיא בן ברק
סטודיו למתופף
רעננה
טל. 050-5595003 

       
guybenrr@gmail.com
    

        

 טיפים לתופים שעור 2
מאת גיא בן ברק מורה לתופים

בשעור זה אעסוק בנושא המקצבים, הגדרתם, כיצד הם מתבטאים בתפקיד המתופף, חיבורם לזמן ולסגנונות השונים במוסיקה.

מקצבים הם משפטים ריתמיים, המורכבים מ"מילים" המבוטאות במוסיקה בסימני הקצב, רבעים, שמיניות וכו', ומייצגים את הזמן בשיר הנתון. הזמן מהווה מרכיב מפתח במוסיקה, בכל הקשור למתופף חשיבותו וחשיבות השמירה על יציבותו הינם קריטיים. הזמן בחיינו מבוטא באמצעות שעון, במוסיקה קיים שעון אולם הוא ניתן לתכנות, לא רק 60 פעמות בדקה אחת אלא אפשרויות רבות של מספר פעמות בדקה. הפעמות המייצגות במוסיקה את הזמן המתקדם קובעות בתדירות בה הן מופיעות בפרק זמן של דקה אחת את מהירות השיר.

לדוגמא שיר שפעמותיו הולמות במהירות של 140 לדקה, יהיה מהיר יותר משיר שפעמותיו הן 90 לדקה. מתבקש. המקצבים אף מבטאים את סגנון המוסיקה המבוקש, רוק, שירי עם, ג'אז, לטין וכו', לכל אחד מהם כמובן מקצב ייחודי.
המתופף אחראי לבנות מקצבים המשרתים בצורה הטובה ביותר את הזמן עבור הנגנים האחרים וציבור המאזינים, כמו-גם לשרת את הסגנון. ראשית עליו לתת זהות לפעמות, ואת זה הוא עושה באמצעות נגינתם על תופים שונים. הפעמה הראשונה מודגשת באמצעות תוף הרגל, ונקראת "דאון ביט", הפעמות הבאות אחריה ניתן לבטא הן ע"י תוף הרגל ובכך ליצור מונוטוניות הקיימת למשל במקצב
הדיסקו, והן נגינת הפעמה השניה על הסנר, ובכך ליצור בק-ביט, הקיים בסגנונות רבים כמו רוק, אסטה, פופ, פאנקי וכו'. אולם מאחר והפעמות מרווחות ברוב המקרים בפרקי זמן גדולים יחסית, צריך למלא את המרווחים באמצעות סימני קצב צפופים יותר, כמו שמיניות, ואותן מנגן המתופף או על היי-האט או על מצילה. סימני הקצב הצפופים יותר אף עושים את המוסיקה מעניינת יותר, ומבטאים את הסגנונות המוסיקליים השונים.

מטבע התדרים, סימני קצב צפופים יותר יש לתופף על כלים בעלי צליל גבוה וקצר, כמו היי-האט, סנר או מצילה, בעוד סימני קצב מהירים אלה לא ישמעו טוב, בוודאי לאורך זמן, אם ינוגנו על תופים בעלי צליל נמוך ובראשם תוף הרגל.
ובכל אלה יש חשיבות גדולה ליצירתיות ולמוסיקליות של המתופף, עליו לנגן מקצבים מעניינים ואת אלה הוא הוגה במוחו, יש מספר דרכים להטיב את היצירתיות, האזנה אינטנסיבית למוסיקה ובמגוון סגנונות, ושירת מקצבים מובילות את הרשימה.

 טיפים לתופים 2

שלח לחבר הדפס
שתף
                    במרכז   קידום אתרים בגוגל - בניית אתרים - שיווק ופרסום - יוסי פנסו          Top pageTop page

      
 
 אתרנטו- עיצוב, בניה ואיחסון אתרי אינטרנט דינמיים        כניסה לממשק דואר | כניסה לממשק ניהול